ПРО МУЗЕЙНИХ КРАДІЇВ

Автор: Максим Левада | 29 січня 2015 05:07 |

Державна Дума Російської Федерації ухвалила закон «Об особенностях правового регулирования отношений в области культуры и туризма в связи с принятием в Российскую Федерацию Республики Крым и образованием в составе Российской Федерации новых субъектов – Республики Крым и города федерального значения Севастополя».

Закон переданий до Ради Федерації, яка, за Конституцією РФ, повинна його або схвалити, або відхилити. Жодних правок до тексту вносити вже не можливо.

Для музейної спільноти України в ньому дуже важливою є остання, шоста стаття:

1. Музейные предметы и музейные коллекции, сведения о которых внесены в основную учетную документацию государственных музеев, находящихся на территориях Республики Крым и города федерального значения Севастополя, считаются включенными в состав государственной части Музейного фонда Российской Федерации с последующим внесением сведений о них в Государственный каталог Музейного фонда Российской Федерации и подлежат учету, комплектованию, хранению и использованию по нормам, установленным для учета, комплектования, хранения и использования музейных предметов и музейных коллекций государственной части Музейного фонда Российской Федерации, статус которой определен Федеральным законом от 26 мая 1996 года № 54-ФЗ «О Музейном фонде Российской Федерации и музеях в Российской Федерации».

2. Музейные предметы и музейные коллекции, сведения о которых внесены в основную учетную документацию иных музеев, находящихся на территориях Республики Крым и города федерального значения Севастополя, и которые не подлежат включению в состав государственной части Музейного фонда Российской Федерации, признаются включенными в состав негосударственной части Музейного фонда Российской Федерации с последующим внесением сведений о них в Государственный каталог Музейного фонда Российской Федерации и подлежат хранению и учету по нормам, установленным для хранения и учета музейных предметов и музейных коллекций негосударственной части Музейного фонда Российской Федерации, статус которой определен Федеральным законом от 26 мая 1996 года № 54-ФЗ «О Музейном фонде Российской Федерации и музеях в Российской Федерации».

Хочу нагадати, що в Росії, як і у нас, музеї не є власниками колекцій, якщо ті належать до державної частини музейного фонду. Тут існує такий різновид цивільного майнового права, як право оперативного управління. Відповідно до нього держава – в нашому випадку це відповідне міністерство – передає музею колекції на правах оперативного управління. Але й може в будь-який момент передати цю колекцію до управління іншій особі або установі навіть не попередивши музей про це заздалегідь. Думка музею, в такому випадку, не має жодної сили.

Право оперативного управління має ще одну особливість. Ця норма характерна виключно для пострадянських країн.

Таким чином, будь-які кримські колекції або окремі експонати відтепер можуть бути передані до компетенції іншого російського музейного закладу та вивезені, приміром, у Сибір.

Раніше ми сприймали кримські музеї як такі, що перебувають на окупованій території. Відтепер треба звикати до думки, що вони попросту вкрадені.

Що робити в такій ситуації Україні?

По-перше, терміново подати ноту до ЮНЕСКО з вимогою дати правову оцінку цьому дійству.

По-друге, попередити світове співтовариство про порушення Російською Федерацією Конвенції про заходи, спрямовані на заборону та запобігання незаконному ввезенню, вивезенню та  передачі права власності на культурні цінності (1970) та Конвенції ЮНІДРУА Щодо викрадених або незаконно вивезених культурних цінностей (1995).

По-третє, звернутися до РФ з нотою та вимогою дотримуватися положень зазначених конвенцій.

І нарешті, закликати світове музейне співтовариство відмовитися від контактів з російськими музеями, зокрема від проведення виставок та конференцій.

Усе це вимагає швидких та продуманих дій від Мінкультури, МЗС, Кабміну та Верховної Ради. Тобто найближчі дні ми маємо можливість перевірити серйозність їхнього ставлення до музейних проблем та компетентність.

Наостанок хочу закликати Музейну раду Мінкультури та Український національний комітет ІСОМ терміново виступити з відповідними заявами. Часу на роздуми немає!

Лютий | Квітень